Gmina Branice

Informacje Ministerstwa Edukacji Narodowej dla rodziców dzieci 6-letnich

INFORMACJE MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ  DLA RODZICÓW DZIECI 6-LETNICH

„Rodzice, macie wybór!” to publikacja skierowana do rodziców dzieci sześcio i siedmioletnich, którzy stoją przed ważną decyzją czy od 1 września 2016 r. ich dzieci mają rozpocząć edukację szkolną, czy pozostać w przedszkolu. Poradnik można pobrać w wersji PDF na stronie MEN: https://men.gov.pl/pdr

W poradniku znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola. Publikacja informuje o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klasy I szkoły podstawowej, czy odroczeniem dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowo publikacja zawiera zestawienie najważniejszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów MEN.

 

Przypominamy również, że w związku z nowelizacją ustawy oświatowej uruchomiono w MEN cztery numery telefonów dla rodziców i opiekunów. Są one dedykowane tym, którzy chcieliby zasięgnąć szczegółowych informacji w zakresie rozpoczęcia edukacji swoich dzieci. Eksperci ministerstwa są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15–16.15. Numery telefonów to:

22 34 74 595 (sześciolatek w szkole)
22 34 74 717 (sześciolatek w przedszkolu)
22 34 74 589 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)
22 34 74 467 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej skierowała listy do wszystkich Prezydentów Miast, Burmistrzów, Wójtów oraz do dyrektorów publicznych przedszkoli oraz publicznych szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi. Konieczność wystosowania takich pism wynikała z napływających do Ministerstwa Edukacji Narodowej licznych informacji od rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, wskazujących na możliwość naruszenia przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Minister Edukacji Anna Zalewska wskazała w listach na obowiązujące przepisy prawa oświatowego, zwróciła się również z prośbą o przekazanie treści pisma rodzicom, co niniejszym czynimy. Listy takie zostaną również wywieszone do wiadomości w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Branice.

Niniejszym informujemy także, że w przypadku Gminy Branice dla każdego 6-latka znajdzie się miejsce w przedszkolu, jeśli rodzice zdecydują o chęci pozostawienia dziecka 6-letniego w przedszkolu. Tylko od woli rodziców zależy czy pójdą one do szkoły, bo miejsc w przedszkolach wystarczy dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku!

Pełną treść tej wiadomości od Pani Minister wraz z treścią listów można znaleźć również na stronie MEN: https://men.gov.pl/strony/list-do-dyrektorow-publicznych-przedszkoli.html

 

 

PDFMEN-list-do-dyrektorow-publicznych-przedszkoli.pdf

PDFMEN-poradnik-dla-rodzicow-szescio-i-siedmiolatkow.pdf

Gmina Branice
ul. Słowackiego 3
48-140 Branice
tel.: 77 4868 192
fax: 77 4868 230
e-mail:
Projekt i realizacja: netkoncept.com
Licznik wizyt: 2978541 | 79583 | 2977