Branice tu zaczyna się Polska

Rolnik na zagrodzie z bezpieczeństwem w zgodzie?

Rolnik na zagrodzie z bezpieczeństwem w zgodzie?

Każdy rolnik indywidualnie jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa w swoim gospodarstwie.

Biorąc pod uwagę specyfikę pracy, która niesie za sobą wiele zagrożeń ważna jest ich świadomość, ocena i konsekwentne dążenie do poprawy bezpieczeństwa wszelkimi możliwymi sposobami.

Cel  jest prosty:  ochrona zdrowia i życia, nie tylko własnego, ale również najbliższych członków swojej rodziny. To pozwoli zapobiec wielu niepotrzebnym i dotkliwym urazom ciała, dotyczącym zwłaszcza kończyn górnych i dolnych.

Ryzyko wypadku podczas pracy w gospodarstwie rolnym łatwo można zmniejszyć poprzez właściwą organizację pracy. Każdemu działaniu powinien towarzyszyć zdrowy rozsądek. Należy pamiętać, żeby do pracy przystępować wypoczętym i robić przerwy na odpoczynek. Nigdy nie wolno wykonywać żadnych prac bezpośrednio po spożyciu alkoholu oraz mając chociażby podejrzenie, że wypity poprzedniego dnia alkohol ma wpływ na nasz organizm.

Złożoność prac związana z wykonywaniem ich w różnych warunkach atmosferycznych, na różnych maszynach, przy zmiennym obciążeniu i różnorodności czynności w ciągu dnia powinna powodować ciągłą analizę sytuacji, bieżące wykorzystywanie zasad bezpieczeństwa, działanie zgodnie z instrukcjami obsługi urządzeń oraz unikanie sytuacji „jakoś to będzie” związanych z rutyną . 

„Upadek to nie przypadek”

                                          „Nie daj się wkręcić”

                                                                              „Dobrze traktujesz – mniej ryzykujesz”

to hasła akcji prewencyjnych, realizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach zapobiegania malejącym, lecz nadal wciąż licznym zdarzeniom wypadkowym w rolnictwie.

Do wypadków dochodzi najczęściej na podwórzu i w obejściu.  Przyczyn jest wiele.

 

DROGI ROLNIKU

Poznaj zasady bezpiecznej pracy i postaraj się, aby ich znajomość przyczyniła się do wyeliminowania zagrożeń w Twoim gospodarstwie.

To często niewiele kosztuje, a może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Wiedza na temat zagrożeń w wielu przypadkach pozwoli uniknąć tragedii!

 

W celu zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej:

→ dbaj o porządek na terenie swojego gospodarstwa – zastawione przejścia albo porozrzucane przedmioty w ciągu komunikacyjnym mogą być przyczyną potknięcia, poślizgnięcia się, a w konsekwencji upadku osób;

→ na bieżąco usuwaj śliskość, grząskość i nierówność nawierzchni podłoża.

 Aby ustrzec  się przed upadkiem:

→ sprawdź stan używanej przez siebie drabiny - nie używaj uszkodzonej, wykonanej z materiału nie gwarantującego odpowiedniej wytrzymałości, bez zabezpieczeń;

→ noś obuwie robocze,  dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy - zużyte wymień na nowe, a zabrudzone regularnie oczyszczaj;

→ zabezpieczaj schody barierkami i poręczami, likwidując na bieżąco ubytki w stopniach – schody powinny być mocne i wygodne;

→ pamiętaj o zabezpieczaniu włazów stropowych i ściennych barierkami, uchwytami

i listwami przypodłogowymi,

→ sprawdzaj, a w razie konieczności wymień uszkodzone osłony ruchomych części wałów przegubowo-teleskopowych na nowe – nie ryzykuj!

Osłonięte ruchome części maszyn i urządzeń to szansa zachowania zdrowia, a nawet życia. Sprawdź je wszystkie, a w razie konieczności nie zwlekaj z uzupełnieniem!

PAMIETAJ! Zwierzę - nawet oswojone, może zachować się niespodziewanie, gwałtownie zareagować na nieznany bodziec (hałas, ból czy wymuszoną pozycję ciała).

Więcej informacji na temat zaleceń dotyczących:

► wyposażenia gospodarstwa,

► zabezpieczenia osób pracujących oraz

► sposobu wykonywania czynności,  związanych z działalnością rolniczą znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.krus.gov.pl oraz poznacie uczestnicząc w szkoleniach o bhp w gospodarstwie rolnym, organizowanych dla Państwa m.in. przez Placówkę Terenową KRUS w Głubczycach /filmy, prezentacje, praktyczne pokazy udzielania pierwszej pomocy i inne/ .

 

Serdecznie zapraszam! 

Barbara Ziółko
Placówka Terenowa KRUS w Głubczycach

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev