Branice tu zaczyna się Polska

Dożynki Gminne - Bliszczyce 2015

PDFDożynki Gminne Bliszczyce 2015 - plakat.pdf (753,50KB)

Dożynki Gminne w Bliszczycach - 5 września 2015r.

Zaczęło się o 13.30 barwnym korowodem dożynkowym, który prowadzili Ksiądz Dziekan Karol Hoinka oraz Ksiądz Proboszcz Marek Wcisło z ministrantami i pocztem sztandarowym, następnie szli w kolejności: zespół folklorystyczny "KONIAKÓW", starostowie dożynkowi: Pani Alina Szpiech i Pan Grzegorz Leśniak, korony żniwne z 8 sołectw Gminy Branice oraz zaproszeni goście, mieszkańcy Bliszczyc i mieszkańcy z innych miejscowości Gminy Branice. Polową mszę świętą o godz. 14.00 koncelebrowali Ksiądz Dziekan Karol Hoinka oraz Ksiądz Proboszcz Marek Wcisło.

Po mszy św. Dożynki Gminne 2015 w Bliszczycach oficjalnie rozpoczął Wójt Gminy Branice Sebastian Baca, który przywitał wszystkich obecnych, podziękował najbardziej zaangażowanym w organizację Święta Plonów w Bliszczycach oraz przybyłym gościom, a następnie głos oddał Starościnie Dożynek. Starościna - Pani Alina Szpiech podziękowała wszystkim obecnym na uroczystości za przybycie oraz osobno podziękowała wszystkim sponsorom, zapraszając ich na scenę w celu odbioru medali za pomoc i zaangażowanie.

Następnie głos zabrali goście: Starosta Głubczycki Józef Kozina, Senator RP Aleksander Świeykowski, Burmistrz Kietrza Krzysztof Łobos oraz kolorowa delegacja z Gminy Istebna. Delegacja z Istebnej przekazała symboliczny bochen chleba na ręce Wójta Branic, zaś dziękując za zaproszenie do Branic po kilku latach nieobecności, zaprosiła wszystkich mieszkańców Gminy Branice 20 września na dożynki do Istebnej.

Następnie podziękowania z rąk Wójta odebrali wyróżnieni rolnicy z Bliszczyc - Pani Jolanta Jenda-Lipa (podziękowanie odebrał mąż Pani Jolanty - Pan Bogdan Lipa), Pan Grzegorz Leśniak, Pan Tomasz Pelc i Spółdzielcze Gospodarstwo Rodzinne Bliszczyce. Jako ostatni w tym bloku, na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele delegacji koron żniwnych, którzy odebrali podziękowania i nagrody za trud włożony w przygotowania tych cudownych, misternych, ale bardzo pracochłonnych dzieł sztuki ludowej przygotowanych z ziaren i kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz kwiatów. W tym roku korony dożynkowe przygotowały sołectwa: Bliszczyce, Boboluszki, Gródczany, Jakubowice, Lewice, Uciechowice, Włodzienin i Wysoka. Następnie zaproszono wszystkich obecnych na część artystyczną.

Jako pierwsi swoim występem zaszczycili wszystkich obecnych pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej w Bliszczycach. Przygotowali pod okiem opiekunów bardzo wymagający montaż słowno-muzyczny, który perfekcyjnie wykonali. Po występie Wójt Sebastian Baca wręczył artystom oraz ich opiekunom podziękowania i niespodzianki.

Kolejny występ dali wychowankowie z Przedszkola w Bliszczycach. Przedszkolaki przygotowały pod okiem nieocenionego nauczyciela Pani Magdaleny Mikołajczyk, jak również bardzo zaangażowanych rodziców, długi występ "Od ziarenka do bochenka", w którym był zarówno taniec, recytacja, jak i piosenka. Na zakończenie Małe Gwiazdy i opiekunowie odebrali podziękowania z rąk Wójta Gminy Branice za uświetnienie uroczystości dożynkowych swoim występem.

 

 

autor zdjęć: Janusz Kaczmarek

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev