Branice tu zaczyna się Polska

Święto Wojska Polskiego - Dzbańce-Osiedle

W niedzielę, 16 sierpnia w Dzbańcach-Osiedlu zorganizowane zostały uroczyste obchody z okazji Dnia Wojska Polskiego. Zaproszonych zostało wielu gości, wśród których byli min. Wójt Gminy Branice, v-ce Starosta Powiatu Głubczyckiego, radni gminy i powiatu, przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz organizacji kombatanckich. W uroczystości brali również udział: prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego, dyr. Muzeum Militarnego X Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej w Opolu, grupa rekonstrukcyjna Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, dyrektor szkoły w Uciechowicach, Sołtys i Rada Sołecka Dzbaniec-Osiedle, członkowie OSP Wódka, goście z czeskich organizacji wojskowych oraz poczty sztandarowe drużyn strzeleckich.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości, na drodze od strony Głubczyc pojawiła się kolumna zabytkowych pojazdów wojskowych, która zatrzymała się nieopodal dzbanieckiego kościoła stając się główną atrakcją obchodzonego święta. Najbardziej okazałym pojazdem tej kawalkady był transporter opancerzony typu SKOT. Oprócz niego dojechały również pojazdy z okresu II Wojny Światowej: amerykańska ciężarówka GMC, radziecki lekki samochód osobowy typu GAZ-67 zwany popularnie „Czapajewem” oraz bardziej już współczesny, chociaż już historyczny samochód terenowy typu GAZ-69.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w której udział wzięli zaproszeni goście oraz liczne grono mieszkańców miejscowości. W procesji prowadzonej przez poczty sztandarowe, uczestnicy uroczystości udali się do miejscowej świątyni, w którym uroczystą mszę św. Odprawił i wygłosił przepełnioną treściami patriotycznymi homilię ks. prob. Michał Pieńkowski. Po mszy przed kościołem, pod krzyżem misyjnym wszyscy zebrani po odśpiewaniu hymnu państwowego wzięli udział w uroczystym apelu poległych.

Kolejnym, najciekawszym chyba punktem programu zwłaszcza dla najmłodszych, ale nie tylko, była możliwość zapoznania się z prezentowanymi pojazdami wojskowymi. Można było wejść do każdego, zasiąść za jego kierownicą, a co najważniejsze służyły one jako doskonała dekoracja do pamiątkowych fotografii.

Po zaspokojeniu ciekawości widzów, kolumna tych rzadko goszczących na naszych drogach pojazdów, w których podróżowali ubrani w historyczne mundury rekonstruktorzy, pilotowana przez wóz strażacki udała się do świetlicy wiejskiej w Wódce. Tutaj, już w bardziej kameralnej atmosferze uczestnicy uroczystości mieli czas na dyskusje, wspomnienia i opowieści, a przede wszystkim na wspólne śpiewanie pieśni wojskowych i patriotycznych.

Głównymi organizatorami święta był mł. chor, rez. – Prezes Zarządu Gminnego KŻWP Krystian Isański, ks. prob. Michał Pieńkowski oraz Rada Sołecka tej miejscowości.

Janusz Kaczmarek

 

 

autor zdjęć: Janusz Kaczmarek

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev