Branice tu zaczyna się Polska

Światowy Dzień Zdrowia - „Pokonaj cukrzycę!”

Światowy Dzień Zdrowia - „Pokonaj cukrzycę!”

                                                          

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Głubczycach  informuje że tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2016 roku,  ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia jest cukrzyca. Pod hasłem „Pokonaj cukrzycę !” WHO propaguje wiedzę o tym jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o  jej wykrywaniu  i leczeniu.

Niemal 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na cukrzycę – chorobę przewlekłą, do której dochodzi gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO, do 2030 roku cukrzyca stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie ich właściwie wykorzystywać. Osoby chore na ten typ cukrzycy najczęściej prowadzą siedzący tryb życia i na ogół mają nadwagę. Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych i może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn. Przy zastosowaniu właściwego leczenia, wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1, mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą kontrolować poziom cukru we krwi i stosować się do zaleceń lekarzy.

Materiały informacyjne oraz graficzne dostępne są na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia oraz Biura WHO w Polsce.

 

 

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Głubczycach
mgr Alina Mazur – Ciapa

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev