Branice tu zaczyna się Polska

Dożynki Gminno-Powiatowe - Włodzienin 11 września 2016

11 września 2016 odbyły się Gminno-Powiatowe Dożynki we Włodzieninie, zorganizowane wspólnie przez mieszkańców sołectwa Włodzienin, Gminę Branice i Starostwo Powiatowe w Głubczycach.

Zgodnie z tradycją, uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dożynkową, którą koncelebrowali: Ksiądz Proboszcz Jacek Biernat, Ksiądz Dziekan Dekanatu Branickiego Alojzy Nowak i Wicedziekan – Piotr Sługocki oraz Księża Proboszczowie: Karol Hoinka i Bernard Kontny.

Po mszy św. uczestnicy w barwnym korowodzie dożynkowym przeszli z kościoła Parafii Trójcy Świętej we Włodzieninie na boisko wiejskie. Pochód poprowadziły Branickie Mażoretki Kaprys, a rytm korowodowi nadawała niesamowita Orkiestra Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Jako kolejni szli starostowie dożynkowi: Pani Janina Gużda i Pan Leszek Połomski, delegacja z koroną żniwną z Włodzienina, zaproszeni goście, księżą proboszczowie, mieszkańcy Włodzienina i innych miejscowości Gminy Branice oraz powiatu głubczyckiego, zaś pochód zamykały delegacje koron żniwnych z sołectw Gminy Branice oraz pozostałych 3 gmin powiatu głubczyckiego. Upał dawał się we znaki, ale było pięknie i uroczyście.

Po przejściu korowodu na boisko wiejskie we Włodzieninie, zaczęła się część oficjalna - od hymnu państwowego, którym przepięknie pożegnała się z zebranymi Orkiestra Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Następnie wszystkich zebranych przywitali współgospodarze uroczystości - Wójt Gminy Branice Sebastian Baca i Starosta Głubczycki Józef Kozina, którzy w swoich wystąpieniach podziękowali Rolnikom i ich Rodzinom za ciężka pracę, za zaangażowanie w sprawy swoich miejscowości, podziękowali również najbardziej zaangażowanym w organizację Święta Plonów we Włodzieninie oraz przybyłym gościom. Głos zabrali również zaproszeni goście, m.in. Poseł na Sejm RP Tomasz Kostuś, Członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, Dyrektor Biura Wojewody Opolskiego Jerzy Naszkiewicz i Kierownik Biura ARiMR w Głubczycach Damian Bosowski. Na scenie pojawiła się także przecudnie kolorowa delegacja z zaprzyjaźnionej Gminy Istebna z Wójtem Henrykim Gazurkiem i Przewodniczącym Rady Gminy – Arturem Janem Szmek na czele, która dziękując za zaproszenie do Branic, zaprosiła wszystkich mieszkańców Gminy Branice 18 września br. na dożynki do Istebnej – również powiatowe w tym roku! Część oficjalna zakończyła się symbolicznym przekazaniem chleba przez Starostów dożynek!

W części artystycznej, jako pierwsze swoim występem zaszczyciły wszystkich obecnych Branickie Mażoretki Kaprys, które podziwiano już wcześniej w korowodzie dożynkowym. Ogrom braw zebrało również świetne show zespołu "IMPULS" z Branic, wykonane pod czujnym okiem opiekunów: Sylwii Brzozowskiej i Karoliny Gunia. W kolejnych występach zaprezentowali się wychowankowie z Publicznego Przedszkola we Włodzieninie oraz ze Szkoły Podstawowej we Włodzieninie. Na zakończenie tego cyklu, jak zwykle świetny występ dała grupa wokalna SZAG oraz soliści: Amelia Lipa, Wiktoria Margiel i Dominik Wąsik. Za zorganizowanie ich występu dziękujemy, niezawodnym jak zawsze, Paniom: Jolancie Dudek i Jadwidze Misiurka!

Po występach artystycznych przyszedł czas na podziękowania i wyróżnienia. Jako pierwsi na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele delegacji z miejscowości Gminy Branice, które przygotowały korony żniwne. Odebrali oni podziękowania i nagrody za trud włożony w przygotowania tych cudownych, misternych, ale bardzo pracochłonnych dzieł sztuki ludowej przygotowanych z ziaren i kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz kwiatów. W tym roku korony dożynkowe przygotowały sołectwa: Bliszczyce, Boboluszki, Gródczany, Jakubowice, Lewice, Uciechowice, Wódka i Włodzienin. Po raz pierwszy, swoją nagrodę w kategorii koron żniwnych przyznała również Rada Gminy Branice, a wręczył ją Przewodniczący Rady Marian Fuczek. Zwycięską koroną okazała się ta z Uciechowic, chociaż po zaciętej walce, różnicą tylko 1 punktu. Następnie Wójt Sebastian Baca oraz p.o. Sekretarza Katarzyna Herbut wręczyli odznaki dla Zasłużonych dla Województwa Opolskiego wyróżnionym rolnikom: Władysławowi Pieszak, Henrykowi Białek, Wiesławowi Kruczek, Krystynie Wilczek, Janowi Rapacz oraz Sławomirowi Mróz. Podziękowania z rąk Wójta odebrali również wyróżnieni rolnicy z Włodzienina lub posiadający pola uprawne we Włodzieninie – Państwo: Maria i Leszek Połomscy, Bogusława i Zbigniew Zapotoczny, Róża i Józef Kozakiewicz, Joanna i Marek Zapotoczny oraz Anna i Zdzisław Wiśniewscy. Nagrody w konkursach powiatowych wręczał również Starosta Głubczycki. Na zakończenie tego cyklu na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele stowarzyszeń, które zapewniły obsługę gastronomiczną imprezy i które w formie podziękowania od Wójta Gminy Branice otrzymały namioty ekspresowe, które bardzo ułatwiają możliwość organizacji imprez czy wystawiania swoich produktów, gdyż można je rozłożyć i złożyć w 5 minut.

Jako pierwsi w ostatnim bloku artystycznym wystąpili: Dominika Sozańska Jontek Koczy i Trio Appassionato.To jeszcze młode gwiazdy, ale dali nieźle czadu... Przed sceną był tłum ludzi, a po występie do każdego z młodych artystów pojawiła się kolejka chętnych do selfie… Z naszą rodzimą Gwiazdą – Dominiką, selfie zrobił sobie nawet Wójt, pewnie przeczuwając, że za kilka lat już ciężko będzie mu się dopchać w kolejce chętnych.

W powoli zapadającym już zmierzchu wystąpił kabaret „Kałamasz” z aktorami znanymi z serialu „Ranczo”. Następnie na scenie pojawił się zespół „AFTER PARTY”, którego repertuar spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, o czym świadczył tłum kilkuset osób, które bawiły się przy znanych wszystkim utworach tj. „Ona lubi pomarańcze”, „Tylko Ona Jedyna” czy „Ślimak pokaż rogi”. o czym świadczyły oraz bisy.

Po zakończeniu występu ustawiła się spora kolejka chętnych do zdjęć, autografów i zakupu płyt zespołu. Jako już ostatni w tym bloku, niezwykle energetyzujący występ dał zespół NieKaZan Squad i tu możemy się pochwalić, że część zespołu również pochodzi z Naszej Gminy. Ich świetne piosenki, m.in. „Nibylandia” czy „Boss” zachęciły do zabawy nie tylko wielbicieli mocnego brzmienia. Gminno-Powiatowe Dożynki we Włodzieninie zakończyły się zabawą taneczną z zespołem FORTE, ale wcześniej jeszcze odbył się imponujący pokaz Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem MANTIKORA.

Poza sceną, dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Gratis były prowadzone animacje dla dzieci (malowanie twarzy, warkoczyki, gry i zabawy słowno-muzyczne, duże bańki mydlane, chodzące maskotki, itd.), można było "ciuchcią" przejechać się ulicami Włodzienina, za przysłowiową złotówkę dzieciaki mogły skorzystać z tzw. dmuchańców, były również karuzele dla mniejszych i większych "dzieci", np. kamikaze, autka, twister, kolejka górska, kule wodne, euro bunge. Dla każdego coś miłego… I na każdą kieszeń…

W licznie rozstawionych stoiskach można było kupić różnego rodzaju upominki, ozdoby i zabawki. Nie brakowało również licznych punktów z doskonałym jedzeniem, napojami, miodami i innego rodzaju smakołykami. Całą imprezę pod względem gastronomicznym zabezpieczyły nasze lokalne stowarzyszenia z: Bliszczyc, Branic, Jakubowic, Lewic, Uciechowic i Włodzienina oraz SP we Włodzieninie, którym należą się ogromne podziękowania, bo jedzenie było przepyszne, a obsługa bardzo sprawna, mimo niespoodziewanej liczby ludzi!

Swoje stoiska informacyjne miały również organizacje rolnicze tj.: Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Stowarzyszenie LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi” z/s w Kietrzu, branicki oddział Banku Spółdzielczego w Namysłowie. Rolnicy, ale również wszyscy obecni mogli podziwiać wystawę starych i nowoczesnych maszyn rolniczych przygotowaną przez Pana Emila Szyhyńskiego w porozumieniu w właścicielami wystawianego sprzętu. Dziękujemy uczestnikom, wystawcom oraz wszystkim innym osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły w przygotowaniu Gminno-Powiatowych Dożynek we Włodzieninie i bez których ta impreza nie byłaby tak udana.

 

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev