By uniknąć wypadków w gospodarstwie rolnym
Każdego dnia rolnicy spotykają się z niebezpieczeństwem podczas pracy w gospodarstwie. Ważne, aby umieć rozpoznać zagrożenie i profesjonalnie podejść do zarządzania bezpieczeństwem na terenie własnego gospodarstwa rolnego. Zagrożeniem może być jakaś praca, maszyna, urządzenie lub zwierzęta, które mogą spowodować uszkodzenie ciała człowieka. Zdrowy rozsądek, wiedza i Państwa doświadczenie sprawią, że zauważycie zagrożenie. Warto tylko dokonać przeglądu podczas codziennych prac w gospodarstwie i rozprawić się z zagrożeniem w krótkim czasie od zauważenia. Należy chronić siebie i bliskich przed ryzykiem wypadku, urazem ciała lub utratą zdrowia.
W tym roku do Placówki Terenowej KRUS w Głubczycach, obejmującej zakresem działania 8 gmin - zgłoszono 21 wypadków przy pracy rolniczej i 2 choroby zawodowe w związku z rozpoznaniem boreliozy.
Były to głównie zdarzenia, spowodowane nie używaniem odpowiedniego obuwia roboczego, złym stanem nawierzchni podwórza, ciągów komunikacyjnych w gospodarstwie (śliskie, grząskie i nierówne), niewłaściwym stanem technicznym drabin (brakiem zabezpieczeń przed przechyłem i osunięciem), ale też nieprawidłowym sposobem wychodzenia z ciągnika rolniczego, niewłaściwym operowaniem kończynami w strefie ruchomych elementów maszyn, niezachowaniem szczególnej ostrożności przy obsłudze zwierząt niebezpiecznych, wejściem pomiędzy zwierzęta bez uprzedzenia ich np. głosem oraz pośpiech.
Przypominamy zatem, aby w miarę możliwości organizować pracę w gospodarstwie w sposób, zapewniający bezpieczeństwo jej wykonywania - w odpowiednim tempie, bez pośpiechu, szczególnie w warunkach spiętrzenia prac, co wymaga zwiększonego wysiłku i koncentracji uwagi.
Oto kilka ważnych zaleceń prewencyjnych z zakresu dobrych praktyk bhp. W trosce o zachowanie bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka wypadku należy:
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.krus.gov.pl.
Opracowała: Barbara Ziółko