Branice tu zaczyna się Polska

Dożynki Gminne Lewice 2017 - 3 września 2017r.

Dożynki Gminne LEWICE 2017

3 września 2017r. odbyły się Dożynki Gminne w Lewicach, zorganizowane wspólnie przez mieszkańców sołectwa Lewice i Gminę Branice. O godz. 13.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lewicach odbyła się msza święta dożynkowa, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Marek Wcisło, a koncelebrowali Ksiądz Dziekan Alojzy Nowak oraz Wicedziekan Ksiądz Piotr Sługocki.

Następnie zgodnie z tradycją, mimo ulewnego deszczu, który towarzyszył nam od rana, barwny korowód dożynkowy przeszedł z kościoła na boisko wiejskie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Jako kolejni w korowodzie szli: zespół folklorystyczny "KONIAKÓW", starostowie dożynkowi: Pani Bogusława Dyląg i Pan Ryszard Ozimek, korony żniwne z 6 sołectw Gminy Branice oraz zaproszeni goście, mieszkańcy Lewic i mieszkańcy innych miejscowości Gminy Branice.

Część oficjalną dożynek rozpoczął Wójt Gminy Branice Sebastian Baca, który w swoim wystąpieniu przywitał wszystkich obecnych, podziękował najbardziej zaangażowanym w organizację Święta Plonów w Lewicach oraz przybyłym gościom, podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, a następnie głos oddał Przewodniczącemu Rady Gminy Branice - Marianowi Fuczek. Głos zabrali również goście: Jerzy Naszkiewicz - dyrektor Biura Wojewody który odczytał list od Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka oraz delegacja z Gminy Istebna występująca w regionalnych strojach góralskich. Delegacja z Istebnej przekazała symboliczny prezent na ręce Wójta Gminy Branice, zaś dziękując za zaproszenie do Branic, Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek zaprosił wszystkich mieszkańców Gminy Branice 17 września na dożynki do swojej miejscowości.

Podziękowania z rąk Wójta odebrali również wyróżnieni rolnicy z Lewic - Pan Jacek Kinal, Państwo Alina i Leszek Szelepa, Monika i Grzegorz Chojnaccy oraz osoby szczególnie zaangażowane przez wiele lat w działalność na rzecz społeczności lokalnej wsi Lewice - p. Bogdan Kwietniowski i Państwo Zofia i Bronisław Humeniuk.

Jako ostatni w tym bloku, na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele delegacji z miejscowości, które przygotowały korony żniwne. Odebrali oni podziękowania i nagrody za trud włożony w przygotowania tych cudownych, misternych, ale bardzo pracochłonnych dzieł sztuki ludowej przygotowanych z ziaren i kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz kwiatów. W tym roku korony dożynkowe przygotowały sołectwa: Bliszczyce, Jakubowice, Lewice, Uciechowice, Wódka i Wysoka.

Nagrodę od Rady Gminy Branice za najładniejszą koronę dożynkową zdobyła korona z Uciechowic. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim sołectwom, które przygotowały korony!

Jak co roku, mieszkańcy miejscowości organizującej Dożynki przygotowali dekoracje swoich posesji. Wykazali się przy tym znaczną pomysłowością i inwencją, a niektórzy również dużym poczuciem humoru. W większości były to kompozycje wykonane z zebranych plonów, ale były również bardziej rozbudowane, w formie scenek rodzajowych, na ogół związanych z prowadzoną działalnością rolniczą.

W konkursie na najciekawiej udekorowaną posesję, komisja miała ogromny dylemat komu przyznać nagrody. Wszystkie były piękne i zasługujące na uznanie. Ostatecznie jednak przyznano nagrody w nast. sposób: I miejsce - Lidia Czeszyk, II miejsce - Bogusława Lenartowicz-Sak, III miejsce - Maciej Dziaczyszyn, Maciej Pytel, Michał Wanat, Wojciech Walaszek, wyróżnienie - Wiktoria Gornig, Bożena Spalik.

W części artystycznej, jako pierwsi swoim występem zaszczycili wszystkich obecnych zespół folklorystyczny "KONIAKÓW" reprezentujący Stowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu „Pod Ochodzitą”, który wcześniej ze śpiewem i muzyką, poprowadził korowód dożynkowy. Niestety z powodu obfitych opadów deszczu, organizatorzy musieli odwołać występy naszych utytułowanych zespołów tanecznych: Zespołu Tańca Nowoczesnego IMPULS oraz Branickich Mażoretek KAPRYS, z obawy przed przeziębieniami i kontuzjami, gdyż tancerze i tancerki występują w cienkich strojach i butach nie przystosowanych do występów w takich warunków atmosferycznych.

Kolejnym punktem części artystycznej był występ niezawodnego zespołu wokalnego SZAG z solistami: Milena Ball, Wiktoria Margiel, Marika Pawluś, Dominik Wąsik, Zuzanna Wieczosek pod opieką Pani Jadwigi Misiurka.

W powoli zapadającym już zmierzchu wystąpiła grupa biesiadna KAMRATY, a następnie na scenie pojawił się zespół disco-polo ZAJEFAJNI, którego repertuar spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności, o czym świadczyła duża grupa osób bawiących się pod sceną.

Dożynki Gminne Lewice 2017 zakończyły się zabawą taneczną. Nie brakowało również punktów z doskonałym jedzeniem, napojami, choć ze względu na pogodę nie były tak liczne, jak w poprzednich latach. Dużym powodzeniem cieszył się jak zawsze punkt, w którym sprzedawano losy loterii fantowej, przed którym wiła się prawie do końca sprzedaży spora kolejka. Swoje stoisko informacyjne miał również branicki oddział Banku Spółdzielczego w Namysłowie.

Dziękujemy uczestnikom, wystawcom oraz wszystkim innym osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły w przygotowaniu tegorocznego Święta Plonów w Lewicach i bez których ta impreza nie byłaby tak udana, mimo niesprzyjającej pogody!

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev