Branice tu zaczyna się Polska

Opolski ZUS organizuje akcję: Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego – ważna informacja o Twojej przyszłości

Zaproś ZUS do firmy. Ty pytasz, my wyjaśniamy

Ponad 450 tys. mieszkańców województwa opolskiego otrzymało z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych list o stanie konta (IoSKU). Nie dla wszystkich informacje zawarte w liście są jasne i czytelne. Dlatego opolski ZUS organizuje akcję: Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego – ważna informacja o Twojej przyszłości.Nowością jest to, że ZUS chce wyjaśniać wątpliwości ubezpieczonych w miejscu pracy -w siedzibach opolskich firm.

List o swoich składkach dostało niedawno ponad 19 mln Polaków. Osoby ubezpieczone są najliczniejszą, ale też, najmniej świadomą swoich praw i obowiązków grupą klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na przełomie października i listopada ZUS zachęca opolskich pracodawców do otwarcia swoich drzwi dla ekspertów Zakładu i zorganizowania spotkań z pracownikami. Po co?

- Nie ma tygodnia bez telefonu, albo osobistej interwencji pracownika, który zgłasza wątpliwości co do stanu składek w ZUS. Brak wiedzy na temat swojego ubezpieczenia wynika ze sporadycznego kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Te osoby pracują najczęściej na etatach czy umowach zleceniu i na co dzień nie interesują się ubezpieczeniami społecznymi. Budzą się wtedy, gdy muszą skorzystać z jakiegoś świadczenia, a dowiadują się, że nie mają odprowadzanych składek- Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Jeśli pracodawca zaprosi ekspertów ZUS do siebie, to wyjaśnią  pracownikom wszystkie informacje zawarte w liście o stanie konta ubezpieczonego. Krok po kroku pokażą, jak każdy może sprawdzić, czy są za niego opłacane składki. Opowiedzą, z jakich świadczeń skorzystają dzięki poprawnym zapisom na koncie np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy. Wyjaśnią też, kiedy środki z subkonta - ZUS wypłaci ich bliskim.

- Chcemy pokazać, że jeśli pracujemy, to sprawy w ZUS warto mieć poukładane. Trzeba monitorować stan swojego konta, bo to w razie wystąpienia ryzyka niezdolności do pracy czy wypadków losowych, daje to gwarancję wypłaty świadczeń. Pokażemy jak to robić, nie wychodząc z domu albo nie brać urlopu, by się tego dowiedzieć - Radosław Siczewski, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w opolskim ZUS.

Składki na koncie w ZUS są podstawą do obliczenia emerytury. Oznacza to, że im więcej składek ktoś zgromadzi na swoim indywidualnym koncie emerytalnym, tym większą emeryturę będzie dostawał. Co więcej, ZUS będzie ją wypłacać do końca życia, nawet wtedy, gdy pieniądze, które ktoś zgromadził na koncie - już się wyczerpią. Dzięki składkom w ważnych i trudnych sytuacjach życiowych, kiedy ktoś nie może pracować np. po urodzeniu dziecka, w czasie choroby czy wypadku może liczyć na ochronę finansową. Zakład wypłaci, bowiem różne świadczenia takie jak zasiłek macierzyński czy chorobowy, a w przypadku śmierci rentę rodzinną oraz zasiłek pogrzebowy.

 

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev