Branice tu zaczyna się Polska

Dożynki Gminne Wysoka 2018 - 2 września 2018r.

2 września 2018r. odbyły się Gminne Dożynki w Wysokiej, zorganizowane wspólnie przez mieszkańców sołectwa Wysoka i Gminę Branice. Zgodnie z tradycją, uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dożynkową, którą koncelebrowali: Ksiądz Proboszcz Bernard Kontny oraz Wicedziekan Dekanatu Branickiego – Piotr Sługocki i Ksiądz Proboszcz Jarosław Dąbrowski.

Następnie uczestnicy w barwnym korowodzie dożynkowym przeszli z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na boisko wiejskie. Pochód prowadziła delegacja z koroną żniwną z Wysokiej, a za nią szły delegacje koron żniwnych z sołectw Gminy Branice, jako kolejni szli starostowie dożynkowi: Pani Magdalena Orman i Pan Igor Machnik, zaproszeni goście, księża proboszczowie, mieszkańcy Wysokiej i innych miejscowości Gminy Branice, a rytm korowodowi nadawał Zespół Koniaków.

Po przejściu korowodu na boisko wiejskie w Wysokiej, zaczęła się część oficjalna - od hymnu państwowego, a następnie piękne przedstawienie dali wychowankowie Publicznego Przedszkola w Branicach. Następnie odbyło się przekazanie chleba przez starostów dożynek: Magdalena Orman i Igor Machnik, po czym wszystkich zebranych przywitał Wójt Gminy Branice Sebastian Baca, który podziękował Rolnikom i ich Rodzinom za ciężka pracę, za zaangażowanie w sprawy swoich miejscowości, podziękowali również najbardziej zaangażowanym w organizację Święta Plonów w Wysokiej oraz przybyłym gościom.

Głos zabrała również Pani Elżbieta Słodkowska - asystent Poseł na Sejm RP Katarzyny Czochary, która na ręce Wójta Sebastiana Baca przekazała życzenia dla wszystkich zebranych na dożynkach gminnych oraz rolników z Gminy Branice, zaś specjalne podziękowania od Wojewody Opolskiego przekazała na ręce starostów dożynkowych.

Na scenie pojawiła się także przecudnie kolorowa delegacja z zaprzyjaźnionej Gminy Istebna z Wójtem Henrykim Gazurkiem i Przewodniczącym Rady Gminy – Arturem Janem Szmek na czele, która dziękując za zaproszenie do Branic, zaprosiła wszystkich mieszkańców Gminy Branice 16 września br. na dożynki do Istebnej.

W części artystycznej, jako pierwszych mogliśmy podziwiać tancerzy, muzyków i śpiewaków z Zespołu Regionalnego „Koniaków”, reprezentującego Stowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu „Pod Ochodzitą”.

Następnie był blok występów naszych zdolnych dzieciaków i młodzieży z zespołów tanecznych i wokalnych, które zapewniły zróżnicowany program, dzięki naprzemiennym występom poszczególnych grup i solistów, wśród których mogliśmy podziwiać: Branickie Mażoretki „KAPRYS”, Zespół Tańca Nowoczesnego „IMPULS” oraz grupę wokalną SZAG i soliści: Amelia Lipa, Wiktoria Margiel. Wiktoria Gornig i Marika Pawluś. Za zorganizowanie ich występu dziękujemy, niezawodnym jak zawsze, trenerom i opiekunom zespołów: Pani Lidii Szpak, Pani Aleksandrze Szpak-Listopadzkiej, Pani Sylwii Brzozowskiej, Pani Karolinie Gunia i Pani Jadwidze Misiurka!

Po występach artystycznych przyszedł czas na podziękowania i wyróżnienia. Jako pierwsi na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele delegacji z miejscowości Gminy Branice, które przygotowały korony żniwne. Odebrali oni podziękowania i nagrody za trud włożony w przygotowania tych cudownych, misternych, ale bardzo pracochłonnych dzieł sztuki ludowej przygotowanych z ziaren i kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz kwiatów.  Już tradycyjnie, nagrody w kategorii koron żniwnych przyznała również Rada Gminy Branice, a wręczyli je: Przewodniczący Rady Gminy Marian Fuczek i Wiceprzewodnicząca Teresa Mróz. W tym roku zwycięską koroną okazała się ta z Jakubowic, II miejsce zajęła korona z Uciechowic, a III miejsce korona z Branic.

Następnie z rąk Wójta Sebastiana Baca oraz Przewodniczącego Rady Gminy Branice Mariana Fuczek podziękowania otrzymali wyróżnieni rolnicy: Maria i Ludwik Rogalscy, Teresa i Roman Heba, Mieczysława i Bronisław Staszczyszyn, Małgorzata i Piotr Pospiszyl, Irena i Henryk Pączko, Aneta i Andrzej Pająk, Danuta i Zdzisław Janik, Danuta i Włodzimierz Szczepański oraz Sabina i Jan Staszczyszyn.

W czasie ostatniego bloku artystycznego zza chmur wyszło znów słoneczko i na boisku w Wysokiej zaczęło robić się nawet tłoczno. W powoli zapadającym już zmierzchu wystąpił zespół Amore Italiano z wiązanką najbardziej znanych włoskich przebojów.

Następnie na scenie pojawił się zespół „Long & Junior”, którego repertuar spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, o czym świadczył tłum kilkuset osób, doskonale bawiących się przy znanych wszystkim utworach tj. „Bądź przy mnie blisko”, „Kolorowa sukienka”, „Bądź moją królową” czy „Tańcz, tańcz, tańcz”.

Poza sceną, dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Gratis były prowadzone animacje dla dzieci (malowanie twarzy, warkoczyki, gry i zabawy słowno-muzyczne, chodzące maskotki, itd.), za przysłowiową złotówkę dzieciaki mogły skorzystać z tzw. dmuchańców, były również karuzele dla mniejszych i większych "dzieci". Dla każdego coś miłego…I na każdą kieszeń…

Na stoiskach można było kupić różnego rodzaju upominki, ozdoby i zabawki, były również stoiska informacyjne Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi” z/s w Kietrzu i branickiego oddziału Banku Spółdzielczego w Namysłowie. Nie brakowało również licznych punktów z doskonałym jedzeniem, a całą imprezę pod względem gastronomicznym zabezpieczyły nasze lokalne stowarzyszenia z: Bliszczyc, Branic, Lewic, Uciechowic i Wysokiej, którym należą się ogromne podziękowania, bo jedzenie było przepyszne, a obsługa bardzo sprawna.

 

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Prev