Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 15 czerwca 2022 r. jest w dużej mierze odpowiedzią na postulaty rolników indywidualnych i organizacji rolniczych, które były zgłaszane od wielu lat. Wsłuchując się w te postulaty Rząd zaproponował kilka zmian. Najważniejszą jest zniesienie przepisu nakazującego zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej przez rolnika, który osiągnął wiek emerytalny, jeśli chce on mieć wypłaconą emeryturę w całości.
W praktyce oznacza to ułatwienia dotyczącego nabywania uprawnienia do emerytury rolniczej.
Do tej pory rolnik, który osiągnął wiek emerytalny, w celu uzyskania emerytury (tzn. części uzupełniającej emerytury) musiał zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Przepis ten był uznawany na wsi za "krzywdzący" i był "ewenementem", bo w innym zawodzie nie ma nakazu wyzbycia się warsztatu pracy przy przechodzeniu na emeryturę. Rolnik, który przechodził na emeryturę, musiał pozbyć się gospodarstwa poprzez jego wydzierżawienie, sprzedaż bądź przekazanie ziemi potomkom.
Po wejściu w życie ustawy rolnik może otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości
(bez zawieszania wypłaty części uzupełniającej emerytury), przy braku warunku zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.
W wyniku poprawek w ustawie zmieniły się zasady zawieszenia renty.
Dotychczas przy ocenie czy emeryt lub rencista zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej, nie uwzględniano gruntów wydzierżawionych na podstawie umowy pisemnej zawartej na co najmniej na 10 lat, której zawarcie potwierdził wójt (właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy)osobie niebędącej:
Po wejściu w życie nowelizacji przepis ten w ogóle nie ma już zastosowania do emerytów,
a w przypadku rencistów będzie obowiązywał w nowym kształcie. Po zmianach w przypadku renty okresowej umowa dzierżawy może być zawarta na okres wskazany w decyzji Prezesa KRUS na okres przyznania tej renty osobie niebędącej: małżonkiem rencisty, osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym lub małżonkiem tych osób. Wymóg potwierdzenia zawarcia takiej umowy przez wójta (właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy) został utrzymany.
Z grona tych osób wykreślono więc zstępnych (dzieci, wnuki) i pasierbów. Dzięki temu przepisy tej ustawy pozwalają na zawarcie umowy dzierżawy z własnym dzieckiem, co umożliwia pobieranie renty w pełnej wysokości.
Ustawa wprowadza również rozwiązanie funkcjonujące obecnie w systemie powszechnym ubezpieczeń. Zgodnie z wprowadzoną zmianą osoby z długim stażem ubezpieczeniowym (co najmniej 25 lat), które stały się całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym oraz nie osiągnęły wieku emerytalnego, nie będą pozbawione prawa do renty rolniczej, nawet jeśli
w ostatnim okresie nie podlegały rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
W wyniku zmian w ustawie KRUS wprowadzono także możliwość zaliczania, do wysokości części składkowej emerytury rolniczej, okresów odbywania czynnej służby wojskowej
w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych albo okresów zastępczych form tej służby przypadających przed 1 stycznia 1999 r.
Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez rolników, domowników, emerytów i rencistów rolniczych oraz członków ich rodzin tryb i sposób ustalania wymiaru składek na to ubezpieczenie regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz.1285) zgodnie, z którymi obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:
WAŻNE: Nie każda osoba ubezpieczona w KRUS może podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczeniu zdrowotnemu nie podlegają osoby pobierające rentę strukturalną, osoby które zaprzestały prowadzenia działalności rolniczej, ale dalej kontynuują ubezpieczenie rolnicze na funduszu emerytalno-rentowym.
Samo spełnienie warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest podstawą do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Należy dokonać zgłoszenie poprzez wypełnienie stosownego wniosku – „zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego” .
Do ubezpieczenia zdrowotnego należy zgłosić się w terminie:
Do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka po ukończeniu 18 lat, należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
Jeśli członkiem rodziny jest student wówczas jego ubezpieczenie ustaje od dnia ukończenia 26 lat. Po ukończeniu 26 lat do ubezpieczenia zdrowotnego studenta powinna zgłosić uczelnia.
Zgłoszenie należy złożyć w jednostce organizacyjnej KRUS właściwej ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego za pośrednictwem:
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje od dnia złożenia zgłoszenia do tego ubezpieczenia a ustaje z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały okoliczności mające wpływ na podleganie temu ubezpieczeniu.
Po dokonaniu zgłoszenia do ubezpieczenia w jednostce KRUS i przekazaniu danych ze zgłoszenia do NFZ osoba taka dopiero nabywa uprawnienia do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast członek rodziny korzysta z ubezpieczenia osoby, która dokonała zgłoszenia, gdyż za niego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne.
WAŻNE !
Składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna z wyjątkiem, gdy rolnik lub domownik objęty jest ubezpieczeniem w krajach UE, wówczas składka naliczana jest dziennie.
Drodzy Rolnicy,
Chcieliśmy poinformować Was, że zakończył się etap trzech konkursów o zasięgu krajowym: Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci, Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne dla rolników oraz Ogólnopolski Konkurs na Rymowankę.
I. Uprzejmie informujemy, iż laureatami etapu wojewódzkiego tegorocznego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem: ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” zostali:
w I grupie wiekowej (klasy 0-3):
I miejsce - Paweł Drobny, klasa I, Szkoła Podstawowa w Strzeleczkach, powiat krapkowicki - Placówka Terenowa w Strzelcach Opolskich,
II miejsce - Anna Henzel, klasa I, Publiczna Szkoła Podstawowa w Łanach, powiat kędzierzyńsko-kozielski - Placówka Terenowa w Głubczycach,
III miejsce - Paulina Surmińska, klasa II, Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Szybowicach, powiat prudnicki - Placówka Terenowa w Nysie,
Wyróżnienie – Błażej Jeger, klasa III, PSP w Starych Budkowicach, powiat opolski – ZPRO w Opolu,
Wyróżnienie – Amelia Wojtera, klasa I, Szkoła Podstawowa nr 2 w Praszce, powiat oleski – Placówka Terenowa w Oleśnie,
w II grupie wiekowej (klasy IV-VIII):
I miejsce – Waleria Gabor, klasa V, Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Twardawie, powiat prudnicki - Placówka Terenowa w Nysie,
II miejsce - Julia Kanz, klasa VII, Szkoła Podstawowa z ZSP nr 3 w Dębskiej Kuźni, powiat opolski – ZPRO w Opolu,
III miejsce – Mikołaj Drozd, klasa VII, Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubszy, powiat brzeski - Placówka Terenowa w Brzegu.
Wyróżnienie – Milena Kozieł, klasa VIII, Szkoła Podstawowa nr 1 w Głubczycach, powiat głubczycki – Placówka Terenowa w Głubczycach,
Wyróżnienie – Nikola Gruca, klasa IV, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ligocie Książęcej, powiat namysłowski – Placówka Terenowa w Kluczborku.
II. Laureatami etapu wojewódzkiego III Ogólnopolskiego Konkursu Dla Dzieci na Rymowankę zostali:
I miejsce - Mikołaj Osuch – Gana 122, 46-320 Praszka
II miejsce - Kacper Poloczek - Łowkowice ul. Księdza Rigola 72, 46-211 Kujakowice Górne
III miejsce - Krzysztof Suchodolski – Tułowice ul. Ogrodowa 24, 49-130 Tułowice
III. Laureatami etapu wojewódzkiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zostali:
- I miejsce – Państwo Renata, Wiesław i Szymon Kowalczyk z Bukowia, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 207 ha, o profilu – produkcja mieszana.
II miejsce ex equo;
- Państwo Sylwia, Andrzej i Paweł Janczyszyn z Rożniątowa, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 67 ha, o profilu – produkcja mieszana.
- Państwo Urszula i Klaudiusz Goetz ze Strzeleczek, którzy prowadza gospodarstwo rolne o powierzchni 129 ha, o profilu mieszana.
- III miejsce – Państwo Aurelia i Klaudiusz Szwiec z Prężyny, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 106 ha, o profilu roślinnym.
Wyróżnienie
-Państwo Adela Józef Jantos z Kuniowa, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 84 hektarów, o profilu roślinnym.