Drabina to urządzenie, które znajduje się na wyposażeniu prawie każdego gospodarstwa. Ułatwia wchodzenie na niewielkie wysokości oraz poruszanie się między różnymi poziomami. Ta prosta i przydatna konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca i jest łatwa do przenoszenia, a odpowiednio dobrana zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości.
Przy użytkowaniu jej podczas pracy w gospodarstwie rolnym dochodzi jednak do wielu wypadków.
Zgodnie z artykułem 63 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Głubczycach prowadzi działalność na rzecz zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym wśród ubezpieczonych m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, a także znajomości zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Warto zatem przypomnieć o ważnych zasadach zabezpieczenia się przed upadkiem, a tym samym uchronienia się przed dotkliwymi urazami ciała, a nawet śmiercią w wyniku upadku z wysokości.
Rolniku pamiętaj, aby korzystając z drabin:
Ważne!
Stosując powyższe zasady zmniejszysz ryzyko zaistnienia wypadku podczas wchodzenia i schodzenia z drabin, a tym samym zmniejszysz ryzyko urazu i nierzadko długotrwałego, skomplikowanego leczenia oraz związanych z tym kosztów zdrowotnych, społecznych, rodzinnych i finansowych.
Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych KRUS
Barbara Ziółko
Główny Specjalista
na Stanowisku Pracy ds. Prewencji, Rehabilitacji
i Orzecznictwa Lekarskiego